Gry online – które tytuły są najpopularniejsze wśród młodzieży?

Żyjemy w czasach, w których rozrywka online z roku na rok zyskuje na znaczeniu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Świetnym przykładem są tutaj granie w gry, które stało się dla większości młodych osób i nie tylko jedną z głównych form spędzania wolnego czasu. Do wirtualnego świata wchodzi coraz więcej osób, w tym nie tylko nastolatków, ale i dzieci. Warto więc dokładniej zgłębić ten temat i odpowiedzieć na najczęściej padające pytania.

Obecnie młodzi ludzie posiadają szeroki dostęp do różnego rodzaju rozgrywek online, w tym mogą wejść do świata najpopularniejszych gier. Szacuje się, że w naszym kraju niemal 90% osób w wieku 9–18 lat regularnie gra w przynajmniej jedną grę. Nic więc dziwnego w tym, że rynek gier online rozwija się w tak dynamicznym tempie, a producenci robią wszystko, co w ich mocy, aby odpowiedzieć na bieżące potrzeby samych graczy.

Gry online – co warto o nich wiedzieć?

Dzieci i młodzież spędzają obecnie mnóstwo czasu przed ekranami urządzeń elektrycznych. Jednym z ich głównych zajęć jest wówczas gra na komputerze, tablecie czy konsoli. Zgodnie z najnowszymi badaniami, które przeprowadziła agencja IQS, aż 87% polskich nastolatków w wieku 12–18 lat gra co najmniej raz w tygodniu, a znaczna część z nich spędza w ten sposób nawet kilka godzin dziennie. Jak się okazuje, nastolatkowie coraz częściej mają łatwy dostęp do gier, które są przeznaczone przede wszystkim dla starszej młodzieży i dorosłych. Wielu producentów tworząc gry zwraca jednak szczególną uwagę właśnie na najmłodszych i to w znacznym stopniu właśnie do nich kieruje swoje tytuły.

W co gra dzisiejsza młodzież?

Wiele osób zastanawia się, jakie gry cieszą się największym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży? Jak się okazuje, w grupie wiekowej od 9 do 17 lat królują obecnie takie tytuły jak Minecraft, The Sims 4, Roblox, Among Us czy produkcje z serii GTA. Jeśli chodzi o rozgrywki sieciowe dla starszej młodzieży, niezwykle popularna jest seria Diablo, z którą wiążą się takie tematy jak choćby Enigma Diablo 2, LOL czy CS GO. Tego rodzaju tytuły są co rusz aktualizowane o nowe możliwości, mapy czy poziomy rozgrywki. Nie ma więc mowy o nudzie i stagnacji, mamy za to do czynienia z wciągającym światem wirtualnym.

Jakie są korzyści z grania online?

Wydawać by się mogło, że granie w gry przez dzieci nie przynosi wiele korzyści. Jak się jednak okazuje, gry online mają szereg zalet, choć oczywiście kluczowe w tym obszarze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Granie w gry przez dzieci rozwija wiele obszarów mózgu, pozwala skupić uwagę na jednej rzeczy, a tym samym poprawić koncentrację. Wirtualny świat pomaga również w rozwoju wyobraźni, kreatywności i niejednokrotnie daje mnóstwo inspiracji do działania w realnym życiu. Ważne jest jednak to, aby dobrać grę do wieku danej osoby i pilnować, aby niewinna rozrywka nie zamieniła się w uzależnienie.

Jaka jest alternatywa dla gier?

Rodzice bardzo często robią wiele, aby ograniczyć czas, jaki ich dzieci spędzają przed komputerem. W takich przypadkach próbują zachęcić swoje pociechy do innych form spędzania czasu, które wywierają pozytywny wpływ. Mowa np. o czytaniu książek, dzięki którym podobnie jak w przypadku gier, można przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Warto tutaj polecić choćby takie tytuły jak „Las na granicy światów”, „Baśń o wężowym sercu” itp. Fantastyka, serie przygodowe, książka o emocjach dla dzieci, książka o emocjach dla młodzieży – niezależnie od gatunku czytanie rozwija i otwiera przed nami wiele nowych możliwości.