Stare gry: Soldat. Kultowa strzelanka 2D

Chociaż gra wyszła w 2002 roku, to aktualnie wciąż zrzesza licznych graczy. Tworzone są liczne ligi, a mistrzostwa na scenie międzynarodowej przysparzają wielu emocji.

Prosta mechanika rozbudowanej gry

Chociaż Soldat jest platformówką 2D, to oferuje wiele możliwości, dzięki czemu każdy gracz znajdzie tu coś dla siebie.

Każdy gracz steruje jedną postacią i może nią poruszać się w lewo, prawo, skakać, kucać, kłaść się, robić przewroty oraz salta, strzelać, rzucać nożami i granatami oraz latać (przez kilka sekund za pomocą dopalaczy).

Czynności te sprawiają, że chociaż mapy są stosunkowo proste, to wymagają strategicznego myślenia, przewidywania ruchów przeciwników i dobrego refleksu.

Tryby gry oferowane przez Soldata

Jak w niemal każdej grze tego typu, tutaj również znajdują się różnorodne tryby gry, wśród których największą popularnością cieszą się:
– Deatchmatch – popularne „każdy na każdego”. Zadaniem gracza jest eliminacja wrogów i zdobywanie punktów. Po śmierci gracz odradza się w losowym miejscu na mapie i przez kilka sekund (lub do momentu oddania strzału) jest nieśmiertelny. Wygrywa osoba, która pierwsza osiągnie limit punktów
– Teammatch – zasady są takie same jak w Deathmatchu, a jedyną różnicą są drużyny. W rozgrywce może brać maksymalnie do 4 drużyn
– Capture the Flag – czyli znane wszystkim wykradanie flagi z bazy wroga, aby dostarczyć ją do sojuszniczego obozu i zdobyć punkty. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza wykona zadanie określoną ilość razy
– Hold the Flag – tutaj występuje jedynie żółta flaga, a zadaniem drużyn jest przejęcie nad nią kontroli. Punkty zdobywa się za każde 5 sekund posiadania flagi przez gracza z danej drużyny
– Infiltration – kolejny tryb gry z flagami w roli głównej. Tym razem jedna drużyna musi bronić swojej flagi, a druga ma za zadanie wykraść ją i dostarczyć do swojej bazy, za co otrzyma punkty. Obrońcy otrzymują punkty za każde 5 sekund skutecznej obrony

To tylko część trybów dostępnych w Soldacie, chociaż pozostałe nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem graczy. Każdy z trybów gry dostępnych w produkcji można dodatkowo zmodyfikować wybierając opcje przy tworzeniu serwera:
– realistic – większy odrzut broni, znacznie większe obrażenia, ryzyko utraty życia poprzez upadek), sur
– survival – gracze odradzają się dopiero po śmierci wszystkich graczy, a nie kilkanaście sekund po własnym zgonie
– advance – tutaj gracz rozpoczyna grę posiadając jedynie nóż lub piłę mechaniczną. Dostęp do szerszego arsenału otrzymuje dopiero po zabiciu określonej liczby wrogów.

Do tego wszystkiego dochodzą również tryby gry projektowane przez fanów Soldata. Można w nich znaleźć między innymi walkę jedynie na noże (z możliwością rzucania) czy climbing (tryb z wyłączonymi obrażeniami. Zadaniem graczy jest przejście toru przeszkód z wyłączonymi dopalaczami).

Mapy i arsenał dostępne w Soldacie

Podstawowa wersja gry oferuje 63 mapy rozdzielone pomiędzy poszczególne tryby gry (chociaż istnieją wyjątki, na których można grać w kilku trybach, na przykład Deathmatch i Teammatch). W tej kwestii również duże znaczenie ma wsparcie fanów, którzy wprowadzili do gry dodatkowych kilka tysięcy starannie zaprojektowanych map.

Gracz na początku rozgrywki ma możliwość wybrania jednej broni spośród 18 współczesnych moździerzy, karabinów snajperskich, pistoletów czy karabinów maszynowych. Podczas rozgrywki można z łatwością zamienić własną broń na broń pokonanego przeciwnika. W tym celu wystarczy wyrzucić pistolet i stanąć na uzbrojeniu poległego wroga.

Popularność Soldata

W XXI wieku Soldat wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a aktywnych serwerów jest około 500. Jednocześnie każdego dnia zalogowanych jest ponad 1200 graczy z całego świata, a każda rozgrywka pozwala na wspólną zabawę od 2 do 32 graczy na jednej mapie.

Soldat gwarantuje ogromne ilości emocji i jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnych wieczorów. Wszystko dzięki prężnej społeczności, nieustannym poprawkom developerów oraz wyjątkowemu klimatowi.

1 thought on “Stare gry: Soldat. Kultowa strzelanka 2D

  1. Spoko strzelanka. Gdybym dorwał się do gry to spokojnie pograłbym cały wieczór, bez nudy.

Comments are closed.