Fenomen gier indie oraz przegląd interesujących tytułów z kategorii

Gry indie przez długie lata budziły kontrowersje i dalekie było od sukcesu. W ostatnim czasie wiele się zmieniło, a tzw. indyki skradły serca graczy. Czym są gry indie i w co warto zagrać?

Niezależne gry indie

Najprościej ujmując, są to gry w znacznej mierze niezależne. Tworzone są przez niewielkie zespoły, a często nawet pojedynczych twórców. Nie mają również wsparcia finansowego sponsorów czy wydawców, przez co cały ciężar projektu trzeba unieść samodzielnie.

Popularność gier indie

Gry indie od niedawna zaczęły cieszyć się dużym uznaniem w świecie graczy. Wszystko dzięki faktowi, że ze względu na skromny budżet i niewielki zespół, twórcy stawiają głównie na oryginalną rozgrywkę. Urzekają również pięknym pokazem kreatywnej sztuki – głównie grafiki i ścieżki dźwiękowej.

Dużą część popularności gry indie zawdzięczają głośnej produkcji z 2021 roku. Kena: Bridge of Spirits stała się fenomenem, który zyskał statuetkę podczas gali The Game Awards 2021 w Los Angeles w kategorii najlepszy debiut indie.

Gry indie a tytuły AAA

Wysokobudżetowe produkcje cieszą się dużą popularnością (Cyberpunk 2077 czy Wiedźmin), ale gry indie pokazują, że gracze nie zawsze stawiają na wspaniałą, niemal fotorealistyczną grafikę z ray tracingiem i wysoką ilością FPSów w rozdzielczości 4K.

Coraz częściej gracze szukają interesującej i wciągającej rozgrywki, która pozwoli oderwać im się od świata rzeczywistego. Gry indie pod tym kątem często oferują znacznie więcej niż głośne tytuły AAA.

Warto wziąć również pod uwagę fakt, że kształt gier indie wynika z celowych działań twórców, którzy pragną dać graczom coś całkowicie oryginalnego i świeżego z zaskakującą mechaniką i niestandardowymi rozwiązaniami. Indyki w pełni świadomie przełamują schematy znane z gier AAA i pozwalają cieszyć się czymś zupełnie nowym i niepowtarzalnym.

Interesujące tytuły gier indie

Wśród indyków wiele jest wartościowych pozycji, a poniżej zaprezentowanych zostało kilka przykładowych tytułów, od których można zacząć przygodę z grami indie.

Kena: Bridge of Spirits

Wspomniany wyżej tytuł, który został nagrodzony na The Game Awards 2021. Tytułowa Kena jest przewodniczką duchów. Dziewczyna wyruszyła w podróż do świątyni znajdującej się na wzgórzu, ale po drodze trafiła na opuszczoną wioskę. To zazwyczaj tętniące życiem miejsce spowił mrok. Teraz próżno szukać tu śladów ludzi, a skryte w cieniu pozostają jedynie dobrotliwe duszki i krwiożercze demony. Kena musi wyjaśnić tajemnicę tych zmian, zbierać przyjazne duchy w celu rozwinięcia swoich umiejętności i walczyć ze złem czającym się między drzewami. Całość akcji umieszczona jest w malowniczych, baśniowych sceneriach bazujących na Japonii oraz wyspach Bali.

12 minut

Interesujący tytuł z niezwykle małą mapą. Miejscem akcji jest jedynie jedno mieszkanie widziane z góry. Podczas spokojnego wieczoru męża i jego żony przez drzwi wbiega detektyw oskarżający kobietę o popełnienie morderstwa. W wyniku awantury małżeństwo ginie, a mężczyzna budzi się tego samego dnia, 12 minut wcześniej. Jedynym sposobem na wyjście z pętli czasowej jest odkrycie tajemnic kobiety i detektywa. Mimo małej mapy gra jest niezwykle wciągająca i daje ogrom możliwości. Wszystko to w klaustrofobicznej, ciężkiej atmosferze z nastrojową muzyką.

Little Nightmares

Gracz wciela się w postać Six. Dziewczyna w żółtym płaszczu przeciwdeszczowym została uwięziona w miejscu zwanym Paszczą. Jej zadaniem jest wydostanie się na wolność. Problem w tym, że na każdym kroku czają się niebezpieczeństwa inspirowane dziecięcymi koszmarami. Piękna grafika 2.5D, wspaniała ścieżka dźwiękowa i klimat horroru potrafią przyprawić o dreszcze i z pewnością zapewnią wiele godzin doskonałej zabawy.

Disco Elysium

Izometryczna rozgrywka, w której gracz steruje policjantem znajdującym się na dnie. Nieoczekiwanie w jego ręce trafia sprawa, która może odmienić życie upadłego stróża prawa. Problem w tym, że równie dobrze może je odebrać. Rozgrywka utrzymana jest w klimatach policyjnych kryminałów noir. Całość przepełniona jest trudnymi wyborami moralnymi oraz dylematami filozoficznymi, a także czarnym humorem i sarkastycznymi dialogami.

The Forest

Intrygujący horror kładący silny nacisk na elementy survivalu. Główny bohater przeżył katastrofę lotniczą i teraz szuka sposobu na ucieczkę z bezludnej wyspy. Okazuje się jednak, że zbudowanie prowizorycznego schronienia to za mało w obliczu plemienia zmutowanych kanibali. Grę urozmaica niezwykle rozbudowany system rzemiosła pozwalający tworzyć broń, pułapki oraz narzędzia niezbędne do przetrwania. Swobodny system eksploracji pozwala zachwycić się pięknymi terenami oraz daje całkowitą swobodę podróżowania. Jaskinie często połączone są ze sobą podziemnymi tunelami, co daje ogromne możliwości strategiczne. Podczas rozgrywki istotne jest również polowanie, szukanie wody pitnej oraz uprawa roślin.