Elden Ring. Odpoczynek, miejsca łaski i reset świata

Wiele gier RPG oferuje możliwość odpoczywania przy ognisku, aby odnowić punkty życia czy przeczekać do wybranej pory dnia. Elden Ring poszło o krok dalej. Tutaj odpoczynek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

Miejsce łaski

Miejsca łaski są jedynymi miejscami w Świecie Pomiędzy, w których można spokojnie odpocząć. Niesie to ze sobą zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Decydując się na odpoczynek warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy.

Szybka podróż

W Elden Ring znajduje się również system szybkiej podróży. Kiedy miejsce łaski zostanie odwiedzone po raz pierwszy, zostanie ono zaznaczone na mapie. Od tego momentu można podróżować pomiędzy nimi szybko i wygodnie. Są też pewnym ułatwieniem w przypadku śmierci bohatera, który może odrodzić się przy ostatnio odwiedzonym miejscu łaski.

Zmiana pory dnia

Dzień i noc następują po sobie przemiennie. Czasem trzeba przeczekać na zachód słońca, a innym razem na jego wschód. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, a czasem od preferencji gracza. Tutaj istotne jest, że nawet najkrótszy możliwy odpoczynek pozwoli w pełni zregenerować postać, a więc nie ma minimalnego czasu jaki bohater musi spędzić w miejscu łaski.

Całkowite odnowienie oraz przygotowania

Odpoczywanie w miejscu łaski w pełni odnawia Punkty Życia oraz Punkty Skupienia. Dodatkowo uzupełnia zapas szkarłatnych i modrych łez, które zostały wykorzystane od ostatniego odpoczynku. Jednak nie zawsze warto odpoczywać.

Miejsce łaski jest również jedynym sposobem na zmianę lub dodanie nowych zaklęć, a także dodanie popiołów wojny do broni. Podczas odpoczynku można także skorzystać ze skrzyni, aby wziąć z niej potrzebne przedmioty lub odłożyć zbędny balast.

Reset świata

Elden Ring jest grą z nurtu soulslike, a jednym z jej charakterystycznych elementów jest odradzanie się przeciwników. Tak właśnie działa odpoczynek w miejscu łaski. Każdorazowe skorzystanie z niego sprawia, że wszyscy wrogowie do tej pory zabici przez gracza (poza bossami) odradzają się. Wymusza to na graczu dobre planowanie kolejnych posunięć, aby nie musieć ponownie przebijać się przez wymagających przeciwników i nie tracić nadmiaru eliksirów.

Gdzie znaleźć miejsca łaski?

Już ze znacznej odległości jest dość łatwo je zauważyć. To właśnie w ich kierunku biegną jasne promienie, które zbiegają się w miejscu łaski. W takiej sytuacji wystarczy iść w kierunku najjaśniejszego punktu na horyzoncie, a z pewnością uda się znaleźć miejsce odpoczynku oferowane przez Elden Ring.